PAYLAŞ
+ A -

Ticaret Bakanlığı: Fahiş fiyat uygulanmamıştır

Korona virüse tüm dünya olduğu gibi Sivas’ta hazırlıksız yakalandı. Kovid-19’un ortaya çıktığı ilk günlerde maske ve dezenfektana olan talep fiyat artışlarına neden olmuştu.  İşletmelere yapılan denetimlerde kurallara uymayarak, fahiş fiyattan maske satanlara ceza kesmişti. Ticaret Bakanlığı Sivas’ta faaliyet gösteren Öz Işık Eczanesi’ne de kestiği idari para cezasını geri çekti. Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü yaptığı incelemede, Öz Işık Eczanesinin fahiş fiyat uygulamadığına karar verdi.

Pandemi sürecinde Ticaret Bakanlığı yaygın denetimler gerçekleştirerek, piyasayı kontrol altına almıştı.  Denetime tabi tutulan bir çok işletme kendini belgelerle ifade etmekte güçlük çekmişti. Bunun nedeni ise maske ve kolonya gibi ürünlerin alış maliyetlerinin artmış olmasıydı.

24845230162212331138222.jpg (800×600)

Bunlardan bir tanesi de Öz Işık Eczanesi’nin başına geldi. Bakanlığının yapmış olduğu maske ve kolonya satışlarındaki fahiş fiyat uygulaması denetiminde belgelerinin işyerinde olmaması nedeni ile cezaya maruz kalmıştı.

Eczacı Aykut Işık’ın itirazları bakanlığın Reklam Kurulunca yapılan 12.05.2020 tarih ve 297 sayılı toplantısında kabul edildi. Haklarında uygulanan idari yaptırımlar geri ve kesilen ceza iptal edildi. Fakat bu süreçte idari yaptırım uygulanan işyerlerinin ilan edilmesi  Öz Işık eczanesini mağdur etti. Bu sebeple bir çok medya kuruluşu ile hukuk uyuşmazlığına giren ve tekzip talebinde bulunan Aykut IŞIK mücadelesini sonuna kadar devam ettireceğini açıkladı.  

Diğer mağdur olan meslektaşlarının da itiraz süreçlerinin devam ettiğini ve bütün eczacıların bu süreçte canla başla çalıştıklarını belirten Özışık, “Covid 19 salgını sürecinin kontrol altına alınması için adeta seferberlik halinde olduk ve bütün imkanlarımız ile katkı sağladık” dedi.

Maskelerin dağıtımı konusunda bütün eczanelerin tüm gücüyle mücadele ettiğini söyleyen Aykut Işık, yaşadığı olumsuz durumun kendisini üzdüğünü, işletmesinde kesinlikle fahiş fiyat uygulamasının söz konusu olmadığını anlattı. Işık, “Haklı mücadelemizde kendimizi ispatlattık” diye konuştu.


Habere ait görseller: