PAYLAŞ
+ A -

Sivas’ta 8 gündür pozitif vakaya rastlanılmadı

Sivas’ta kent merkezinde son 8 gündür korona virüs (Covid-19) pozitif vakasına rastlanılmadı.

3176828201284032073047444.jpg (800×600)

Sivaz korona virüs (Covid-19) salgınının başladığı ilk günden bu yana alınan tedbirlerle dikkat çekiyordu. Sivaslılar, Sivas genel sokağa çıkma kısıtlaması getirilen iller arasında yer almasa da mecbur kalmadıkça sokağa çıkmadı. Açık alanlarda bile maske takmak zorunlu hale getirildi. Vaka görülen tüm yerleşim yerleri vakit kaybedilmeden karantina altına alındı. Alınan tedbirler virüsün Sivas’ta hızını kesti.

SON 8 GÜNDE POZİTİF VAKA GÖRÜLMEDİ

Sivas Valisi Salih Ayhan düzenlediği online basın açıklamasında, salgında alınan tedbirler ve gelinen nokta hakkında bilgi verdi. Ayhan il genelinde son 3 gündür pozitif vakaya rastlanılmadığını, kent merkezinde ise 8 gündün pozitif vakaya rastlanılmadığını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı kararlara göre Sivas'ta da normal hayata dönüşü kademe kademe başlatacaklarını belirten Ayhan, "Bu süreç yıl sonuna kadar devam edecek gibi görünüyor. Bu kademeli geçişte haziran ve temmuz çok önemli. Çok sert bir geçişte Allah korusun, ikinci bir vakada toparlaması zor olur. Bu ayları, çok dikkatli, tedbirli ve ikazlara uyarak geçireceğiz." dedi.

"KARANTİNANIN FAYDASINI GÖRDÜK"

Ayhan, çok önemli tedbirler aldıklarını vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Köylerde uyguladığımız karantinaların çok faydasını gördük. 3 bin 77 kişinin yaşadığı 25 yerleşim yerini karantinaya aldık. Karantinaya alıp, sosyal mesafenin sağlanmasıyla yayılımı azalttık. Bu 25 köyde 100'ün üzerinde vaka vardı. Vakalarımızın yüzde 80'i vadi bölgesi ve onların yayılımıydı. 8 gündür Sivas il merkezinde vakamız yok. Pazartesi günü Akıncılar ilçesinde vaka gerçekleşti. Akıncılar'da çıktıktan sonra da bugüne kadar başka vakamız yok."

Filyasyon çalışmalarında da Sivas'ın başarılı olduğuna dikkati çeken Ayhan, "8 gündür Sivas il merkezinde vaka olmaması olağanüstü bir şans, sağlıkçılarımızın da büyük başarısıdır. İki köyümüz karantinada, inşallah bunlar da yakında kaldırılacak. Karantina uygulanan yerleşim yerimiz kalmayacak." dedi.

Karantina sürecinde köylerde tüm ihtiyaçların karşılandığını anlatan Vali Ayhan, Vefa Sosyal Destek gruplarının faaliyetleri hakkında da bilgi verdi.

Ayhan, 112 Acil Çağrı Merkezi'nin 160 binin üzerinde arandığını belirterek, "Vefa Sosyal Destek Hattı da 52 bin 686 talebin tümünü yerine getirmiştir. İhtiyacı olan vatandaşlarımızın hijyen ve gıda paketleri dağıtımları da devam ediyor. Şu ana kadar 13 bin 250 gıda, 8 bin 688 hijyen olmak üzere 21 bin 938 yardım paketini ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza ulaştırmış bulunuyoruz." şeklinde konuştu.

Vali Ayhan, evde maaş ödemesi yapılanların sayısının 15 bin 709 olduğunu dile getiren Ayhan, 15 bin 564 seyahat izin belgesi, 4 bin 704 sokağa çıkma izin belgesi düzenlendiğini ifade etti.

11 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ 

"Bugüne kadar Sivas'ta Koronavirüs vakasından toplam 11 vatandaşımız hayatını kaybetti. Birisi Sivas Merkez olmak üzere 10'u ilçe ve köylerimizden.  Bunlardan biri 45 yaşında diğerlerinin yaş ortalaması 70'dir. 65 yaş üstü vaka sayımız 48, diğer vakalarımız 65 yaşın altındadır. Gölova ilçesi Boğazköy’de 1 vatandaşın 12 kişiye Covid-19’u bulaştırdı. Sivas’ta yaklaşık 30 sağlık çalışanı Covid-19 şüphesiyle tedavi gördü. Korona şüphesiyle tedavi gören vatandaşların yüzde 65 taburcu oldu. Hastanede tedavi gören vatandaşların sayısı 20’lere düştü. Gölova ilçesi Boğazköy’de 1 vatandaş 12 kişiye hastalığı bulaştırdı. Korona ortaya çıkmasından günümüze kadar 5 bin Covid-19 testi yapılırken günlük ortalama 150 test yapılıyor. Covid-19 tedavisi gören 11 vatandaş hayatını kaybetti. Ölen vatandaşların yaş ortalaması 70. Hastalığa yakalanan 5 yaşında çocuğumuz dahi oldu“ dedi.


 

 


Habere ait görseller: