PAYLAŞ
+ A -

Konkordato ilan eden otobüs firmalarına yenileri eklenecek

CHP Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapan firmaların yaşadığı sorunların çözümü için Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu tarafından yanıtlanması istemiyle soru önergesi verdi.

231342889728080201775555.jpg (800×600)

Ulaşım sektörünün koronavirüs salgını nedeniyle derinden etkilendiğini belirten Karasu, ‘’Şehirlerarası ulaşım yasağının uygulanması neticesinde şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapan otobüs firmalarımız ekonomik olarak darboğaza girmiştir’’ ifadelerini kullandı.

Salgın öncesinde de birçok otobüs firmasının konkordato ilan ettiğini kaydeden Karasu, ‘Gerekli önlemlerin alınmadığı bir senaryoda; salgın önce yaşanan ekonomik kriz nedeniyle konkordato ilan eden birçok otobüs firmasına yenileri eklenecektir.’’ dedi.

Karasu, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’na şu soruları sordu:

1- Salgın nedeniyle faaliyetleri durma noktasına gelen şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapan firmaların için herhangi bir destek uygulaması hayata geçirilecek midir?

2- Şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapan firmaların, vergi borçlarına ilişkin bir yapılanma planlaması bulunmakta mıdır?

3- Şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapan firmalara yönelik sigorta ve prim muafiyeti getirilmesine ilişkin herhangi bir çalışma yapılmakta mıdır?

4- İçinde bulunduğu zor durum düşünüldüğünde sektöre faaliyet gösteren firmalara yönelik, ertelemeli ve düşük faizli kredi imkanı sunulacak mıdır?

5- Salgın nedeniyle işsiz kalan yolcu taşımacılığında faaliyet gösteren, şoför, muavin, teknik personel ve şube çalışanı olarak görev yapan vatandaşlarımıza ilişkin destek paketi hayata geçirilecek midir?

Bakanın, Karasu’ya vereceği cevap sektör tarafından merakla bekleniyor.


Habere ait görseller: