PAYLAŞ
+ A -

Gübre ve Yem Fiyatlarına Ziraat Odalarından Tepki

Sivas İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Hüseyin Aktepe, 10 ilçe Ziraat Odası Başkanıyla birlikte Kanal58 televizyonumuzu ziyaret etti. Başkan Aktepe, gübre ve yem fiyatlarına sürekli zam yapılmasını eleştirdi. Aktepe, Pandemi sürecinde çiftçilerin mağdur edildiğini açıkladı.

Gürün, Zara, Altınyayla, Şarkışla, Kangal, Ulaş, Koyulhisar, Divriği, Suşehri ve Akıncılar Ziraat Odası Başkanlarından oluşan heyet televizyonumuzu ziyaret etti. Kanal 58 Yönetim Kurulu Başkanımız Orhan Koçyiğit ile görüşen heyet, buğday üretiminde tehlike çanlarının çaldığını söyledi.

Sivas İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Hüseyin Aktepe, gübre fiyatlarına yapılan zamlana tepki gösterdi. Aktepe, “Bir yandan pandemi, diğer yandan kuraklık derken 2020-2021 tarım sezonu çiftçilerimiz için çok zor bir yıl olmuştur. Yem ve gübre fiyatlarına sürekli zam yapılarak, çiftçilerimiz mağdur edilmektedir. Gübre fiyatlarına son bir yılda %80’den fazla zam gelmiştir. Gübre fiyatları artıyor, üretici gübre alamıyor. Bir çuval yeme ortalama yılda 35 lira zam geldi. Yem fiyatlarına gelen zamlar nedeniyle üretim etkilenecektir. Aynı şekilde buğday üretiminde de tehlike çanları çalıyor. Kuraklık nedeniyle rekolte düşebilir. Ziraat Odaları temsilcileri gıdanın önemine dikkat çekiyoruz. Koronavirüsün aşısı bulunur ama gerekli tedbirler alınmazsa gıdamızı kaybederiz.” dedi.


Habere ait görseller: