PAYLAŞ
+ A -

ANKARA-SİVAS YHT HATTI AÇILDI. MAYIS SONUNA KADAR ÜCRETSİZ

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Ankara-Sivas YHT Hattı açılışında açıklamalarda bulundu. "Cumhurbaşkanımız müjdeyi sosyal medyadan duyurdu. Mayıs ayı sonuna kadar herhangi bir ücret alınmayacak" diyen Oktay, "Sivas'tan Ankara'ya 2 saatte, İstanbul'a 6 saatte gidilecek. Tabii bu hat Sivas'ta bitmeyecek. Erzincan'a gidecek. Oradan da Kars'a kadar uzanacak" ifadelerini kullandı. umhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve beraberindekiler, Kırıkkale ve Yozgat'ın ardından Ankara- Sivas Yüksek Hızlı Tren Projesinin açılışı için Sivas'a geldi. Hattın açılışı için Sivas kent meydanında tören düzenlendi. Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan, Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım ve AK Parti Grup Başkanı İsmet Yılmaz da tören öncesinde selamlama konuşması yaparak, yüksek hızlı tren projesinin hayırlı olması temennisinde bulundu ve 14 Mayıs seçimleri için destek istedi.

 image

Törende konuşan Fuat Oktay, "Milleti için gece gündüz çalışan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın selamlarını iletiyorum. Hepimiz biliyoruz. Recep Tayyip Erdoğan milletine sevdalı, Sivas'ına sevdalı. Sayın Cumhurbaşkanımızın, Yiğidolara, Sivas'a en kalbi selamlarını getirdim. Biliyorum, hepiniz Sayın Cumhurbaşkanımızı bekliyordunuz. Recep Tayyip Erdoğan'ın hepinizin gönlünde ayrı bir yeri var. Sayın Cumhurbaşkanımız gece uyku bilmez, gündüz yorulmak bilmez. Çünkü aşk ile çalışıyor, sevda ile çalışıyor. Yarın daha dinamik, daha coşkulu çalışabilmek için; bıkmadan usanmadan, yorulmadan çok sevdiği milletine hizmetkar olabilmek için bugün küçük bir ara vermesi gerekti. Şimdi Sivas'tan öyle bir ses verelim ki, Cumhurbaşkanımıza moral olsun. Tüm Türkiye duysun. Cumhurbaşkanımızla birlikte miyiz Sivas? Recep Tayyip Erdoğan'la durmak yok, yola devam diyor muyuz? Allah muhabbetimizi, dayanışmamızı daim eylesin" dedi.

MAYIS AYI SONUNA KADAR HERHANGİ BİR ÜCRET ALINMAYACAK 

Ankara- Sivas Yüksek Hızlı Tren hattını bugün resmen hizmete açtıklarını belirten Oktay, "Ankara'dan trene bindik. Önce Kırıkkale istasyonunda, oradaki vatandaşlarımızla bu sevinci paylaştık. Ardından Yozgat'a geldik, oradaki kardeşlerimizle bu mutluluğu yaşadık. Şimdi de Sivas'ta sizlerle kucaklaşıyoruz. İşte şimdi, bir bayram ertesi, hızlı tren hattımızı kullanarak sizlerin huzuruna geldik. Ankara- Sivas Hızlı Tren Hattının ülkemize, Sivasımıza ve tüm şehirlerimize hayırlı olmasını diliyorum. Biraz önce Sayın Cumhurbaşkanımızda sosyal medyadan duyurdular. Bu müjdeyi Sivas'ta, sizlerle tekrar paylaşmak isterim. Ankara- Kırıkkale- Yozgat- Sivas Hızlı Tren hattı gidiş ve dönüşünden mayıs ayı sonuna kadar herhangi bir ücret alınmayacaktır. Milletimize hayırlı olsun. Evet, 405 kilometrelik bu hat sayesinde Sivas'tan Ankara'ya 2 saatte, İstanbul'a 6 saatte gidilebilecek. Tabii bu hat Sivas'ta bitmeyecek. Buradan Erzincan'a, Erzurum'a, Kars'a kadar uzanacak. Sivas, işte bu büyük raylı sistem devriminin tam merkezinde yer alan bir şehrimizdir. Gerçi bu şehrin belediye başkanlığını ve milletvekilliğini de yapmış birileri çıkmış; Sivas'ın hızlı trene ihtiyacı olmadığını, hatta bu yatırımın şehre zarar vereceğini iddia etmişti. İşte hızlı tren hattımızı açıyoruz. Bakalım Sivas'a fayda mı sağlayacak, zarar mı verecek, hep birlikte göreceğiz. Tabii biz bu CHP trenine takılıp giden kafayı ciddiye almıyoruz. Sivas'tan çıkıp da Sivas'a ihanet edenleri sizlerin takdirine bırakıyoruz. Bizim için asıl olan Sivaslının ne dediğidir, Sivas'ın neye ihtiyacı olduğudur. Ülkemiz demiryollarının sembol ismi Nuri Demirağ'ın şehri Sivas'a böyle bir proje yakışır. Türkiye'nin demiryolu makinalarını üreten fabrikalara ev sahipliği yapan Sivas'a böylesi yakışır. Selçuklunun varisi Yiğidolara da böylesi yakışır. Cumhurbaşkanımız, Sivas'a son gelişinde, milli yük vagonlarımızı ürettiğimiz şehirdeki demiryolu makinaları fabrikasını büyüteceğimizin sözünü vermişti. Şimdi bir adım daha atıyor, demiryolu araçlarının en önemli parçalarından boji üretim fabrikasını da Sivas'ta hizmete açıyoruz" diye konuştu.


Habere ait görseller: